(H)őstörténet: Super Nintendo Entertainment System - A konzol ami lepipálta minden vetélytársát

A Super Nintendo Entertainment System (röviden Super Nintendo, Super NES vagy SNES) egy 16 bites játékkonzol, melyet a Nintendo adott ki Észak-Amerikában, Európában, Ausztráliában és Dél-Amerikában, 1990 és 1993 között. A Super Nintendo a Nintendo második otthoni konzolja, a Nintendo Entertainment System (NES) utódja.

SNES konzol

A konzol világsiker lett, a viszonylag késői indulása és a Sega Mega Drive-val való éles versengése ellenére is a 16 bites korszak legtöbbet eladott játékkonzoljává vált. Sokak számára a SNES jelenti a videójátékok „aranykorát” a sok, játéktípusokat megalapozó címeivel és ezek kreatív, nagyszerű játékmeneteivel. A SNES népszerűsége töretlen maradt még a 32 bites korszakban is, és bár a Nintendo már nem nyújt hozzá támogatást, továbbra is kedvelt a rajongók, gyűjtők, retró játékosok és emulátorosok körében, sok házi készítésű (homebrew) ROM készül hozzá.

Az eredeti Famicom-ot is tervező Masayuki Uemura tervezte a Super Famicomot, melyet végül 1990. november 21-én, szerdán adtak ki Japánban. Azonnali siker lett: órák alatt elfogyott a kezdeti 300 000 darabos készlet, melyből komoly társadalmi zavargások lettek.
A Super Famicom gyorsan megelőzte riválisait (SEGA Genesis/Megadrive, Turbografx-16), és a Nintendo újra piacvezetővé vált. Sikerét annak is köszönhette, hogy sok nagynevű külső fejlesztőcég maradt náluk, mint a Capcom, Konami, Tecmo, Square, Enix és Koei.

A Nintendo 1991 szeptemberében adta ki Amerikában a kissé újratervezett Super Nintendo Entertainment System-et. Európában először az Egyesült Királyságban majd Németországban jelent meg 1992 tavaszán. A PAL verzió külsőleg a Super Famicom design-ját használja. A konzol eleinte csak kevés játékkal rendelkezett, de ezeket nagyon jól fogadta a nagyközönség.

SNES konzol, NTSC verzió

Specifikciók:

CPU:

    Processzor: Saját, 16 bites 65C816 alapú Ricoh 5A22 processzor
    Órajel: 3,58 MHz (NTSC), 3,55 MHz (PAL)
    Buszok: egy 24 és egy 8 bites címbusz, 8 bites adatbusz
    Egyéb: DMA és HDMA, időzített IRQ, párhuzamos I/O feldolgozás, hardveres szorzó/osztó egység

Video:

    Felbontás: 256x224, 512x224, 256x239, 512x239 (progresszív) vagy 512x448, 512x478 (összefűzött)
    Pixelmélység: 2,4,7 vagy 8 bpp (indexelt); 8 vagy 11 bpp (közvetlen)
    Összes szín: 32768 (15 bites)
    Ábrák száma: 128, vonalanként max. 32; legfeljebb 64x64 pixeles
    Hátterek száma: legfeljebb 4 sík; egyenként max. 1024x1024 pixeles
    Effektek: Pixelizálás (mozaik) hátterenként, szín hozzáadás/elvétel, ablak-nyírás, görgetés, Mode 7-es      mátrixműveletek

Audio:

    Processzor: Sony SPC700, Sony DSP
    Órajel: 1,024 MHz
    Formátum: 16 bites ADPCM, 8 csatorna
    Kimenet: 32 KHz-es, 16 bites sztereó
    Effektek: ADSR burkológörbe-vezérlés, frekvenciaosztás és –moduláció (Gauss-interpolációval)             visszhang, zajgenerálás

Memória:

    RAM: 128 KB DRAM
    Video RAM: 64 KBRAM, 512+32 bájt ábra RAM, 256x15 bit színárnyalat RAM
    Audio RAM: 64 KB

A szokásos SNES kontroller 2gombot ad hozzá az eredeti NES design-hoz, a 4 gombot rombusz alakban elhelyezve, továbbá két vállgombot is. A formáját ergonomikusra tervezték, és a későbbi NES-102 modellnél is ezt használták fel. A japán és PAL verziós változaton a 4 gomb a konzol logójának színeit viseli, míg az amerikai változaton (igazodva a konzolhoz) halvány-és sötétlila színűek, a felső két gomb pedig enyhén konkáv formájú. Sok későbbi konzol kontrollerének alapjául szolgált ez az elrendezés.

SNES kontorller

A SNES kazetták műanyag tokba zárt játékkártyák voltak, amelyek jellemzően 8,6 cm szélesek, 12,2 cm hosszúak és kb. 2 cm vastagok voltak. Ezek a kazetták nem tartalmaztak mozgó alkatrészt, hanem ROM-chipeken tárolták a játék adatokat. A játékkazetták mérete változó volt, 2 Mbit-től (256 KB) akár 48 Mbit-ig (6 MB) is terjedhetett, bár a legtöbb játék 1–4 MB méretű volt.

Egyes kazetták speciális chipeket is tartalmaztak, például a Super FX vagy SA1 chipet, amelyek extra grafikai vagy számítási képességeket adtak a konzolhoz – ilyen játék például a Star Fox vagy a Super Mario RPG. A kazetták formája régiónként eltérhetett (japán, amerikai, európai változatok), és egyesek még elemről működő mentési lehetőséggel is rendelkeztek.

SNES játékkazetta (cartridge)

🏆 Top 10 legsikeresebb SNES játék (eladások alapján)

    Super Mario World20,61 millió példány

    Super Mario All-Stars10,55 millió példány

    Donkey Kong Country9,3 millió példány

    Super Mario Kart8,76 millió példány

    Street Fighter II: The World Warrior6,3 millió példány

    Donkey Kong Country 2: Diddy’s Kong Quest5,15 millió példány

    The Legend of Zelda: A Link to the Past4,61 millió példány

    Super Mario World 2: Yoshi’s Island4,12 millió példány

    Donkey Kong Country 3: Dixie Kong’s Double Trouble!3,51 millió példány

    Final Fantasy VI (III US)3,48 millió példány

Világszerte összesen 49.1 millió Super Nintendot értékesítettek, ebből 23.35 milliót Amerikában és 17.17 milliót Japánban. Bár messze elmaradt az elődjének 61.9 milliós eladásától, így is a 16 bites korszak legtöbbet eladott konzolja lett.

Ezt a konzolt már láttam gimnazista koromban a megyeszékhelyen levő 576Kbyte shopban. Ki ugyan sosem próbáltam és ismerősöm sem volt olyan, akinek lett volna, de emlékszem, hogy a Super Star Wars trilógiára nagyon csorgott a nyálam. Később (2000-es évek eleje) persze emulátoron kipróbálhattam ezeket és még sok-sok mindent, amit az eltelt években megismertem. Amíg nem volt meg az Anbernic RG40XXV kis retró kézi konzolom, a PC-men a RetroArchon keresztül játszottam a régi NES és SNES címekkel egy Xbox One kontrollerrel. Ma már ennél egyszerűbben és hordozhatóbban játszhatom a SNES játékokat.

StarFox

Személyes kedvenceim a dög nehéz Super Star Wars Trilógián kívül a Pitfall The Mayan Adventure és a helikopteres Desert/Jungle és Urban Strike játékok. (Noha ezek igazán a SEGA Genesis/Megadrive változatban néznek ki a legjobban.)

Neked milyen tapasztalataid vannak a konzollal és a rá megjelent játékokkal? Csendes irigykedő voltál vagy volt SNES konzolod?

 

Megjegyzések